The Best Wine Grapes for Thanksgiving

 


« Prev Next » 3 of 8
Pinot Gris

The term Pinot Grigio is instantly recognizable, but this is less true for Pinot Gris. It's the perfect grape for the newbie wine lovers at your table who've had nothing but Pinot Grigio for years.

Pinot Gris, as opposed to Pinot Grigio, generally refers to a wine made in the Alsatian style.  In Alsace, Pinot Gris tends to be a rich wine with a decidedly spicy character and enough residual sugar to be round and fruity if not downright sweet.

Many producers in the Pacific Northwest produce Pinot Gris in this style too, though in general they are fruitier than their Alsatian counterparts. With either example you’ll find a wine with rich fruit and an edge of sweetness that allows the wine to work well with the richer elements of the meal.

Try Oregon's Chehalem Pinot Gris for a real treat.

Mentioned in this article

Comments

 • Açılış organizasyonu

  En güzel açılışlarla firmanızın adından söz ettirmek için...
  Ticari hayata en önemli başlangıcı yapmak adına mağaza, firma, iş yeri ve restoran açılışlarınızda her türlü etkinlik, aktivite, sunum ve animasyonlar için açılış kokteyllerinizde hizmet vermek için Gökkuşağı Organizasyon olarak karşınızdayız. Bu aşamada sorunsuz ve mükemmel bir açılış organizasyonu için işinin ehli, deneyimli ve güven veren bir organizasyon firması ile çalışmanız hayati önem taşır. Referansları güçlü, uzman personel ve zengin ekipmanla faaliyet gösteren firmalar İstanbul açılış organizasyonları arasında açık ara öne çıkmaktadır. Biz, bu firmaların arasında en önde gelenlerden biri olarak, davetinizin bütün aşamalarını baştan sona kusursuz ve sorunsuz gerçekleştirecek birikime sahibiz.

  http://www.gokkusagiorganizasyon.co...

  Nov 20, 2018 at 6:04 AM


 • hah

  Nov 29, 2018 at 9:37 AM


 • İstanbul dağıtım lojistik
  Tecrübeli kadromuz ve yenilikçi yüzümüzle taşımacılık ve lojistik sektörüne yıllıardır hizmet veriyoruz.
  http://dagitimlojistik.com
  http://www.dagitimlojistik.com

  Jan 07, 2019 at 6:17 AM


 • inegöl mobilya, inegöl mobilyası, inegöl koltuk takımları, inegöl yatak odaları, inegöl yemek odaları, inegöl düğün paketleri, inegöl salon takımları, inegöl oturma grupları

  https://www.tibasin.com
  https://www.inegolmobilya16.com
  https://www.missmobilya.com
  https://www.inegolmobilyadiyari.com

  Jun 11, 2019 at 2:19 AM


Add a Comment

Search Articles


Best Wine Deals

See More Deals

Snooth Media Network