The Best Wine Grapes for Thanksgiving

 


« Prev Next » 5 of 8
Gamay

Sure, Gamay is the wine grape - but what we're really talking about here is Beaujolais. It's chosen by many for Thanksgiving, largely thanks to the brilliant promotion of the Beaujolais Nouveau.

Released with much fanfare the third Thursday every November, Beaujolais Nouveau is billed as the first wine of the year - though that distinction no doubt lies with the folks in the southern hemisphere, who harvested in February.

Beaujolais Nouveau can be a fun wine; low in tannins, grapey and easy to drink. Some find notes of bubble gum on the palate. 

There are lots of easy drinking Beaujolais, but you can find more serious examples. There are ten cru Beaujolais that are known to age quite well and deliver superior quality. Ask for one at your local retailer. Moulin-à-Vent is a great example. Most everyone knows the name Louis Latour.

Mentioned in this article

Comments

 • Açılış organizasyonu

  En güzel açılışlarla firmanızın adından söz ettirmek için...
  Ticari hayata en önemli başlangıcı yapmak adına mağaza, firma, iş yeri ve restoran açılışlarınızda her türlü etkinlik, aktivite, sunum ve animasyonlar için açılış kokteyllerinizde hizmet vermek için Gökkuşağı Organizasyon olarak karşınızdayız. Bu aşamada sorunsuz ve mükemmel bir açılış organizasyonu için işinin ehli, deneyimli ve güven veren bir organizasyon firması ile çalışmanız hayati önem taşır. Referansları güçlü, uzman personel ve zengin ekipmanla faaliyet gösteren firmalar İstanbul açılış organizasyonları arasında açık ara öne çıkmaktadır. Biz, bu firmaların arasında en önde gelenlerden biri olarak, davetinizin bütün aşamalarını baştan sona kusursuz ve sorunsuz gerçekleştirecek birikime sahibiz.

  http://www.gokkusagiorganizasyon.co...

  Nov 20, 2018 at 6:04 AM


 • hah

  Nov 29, 2018 at 9:37 AM


 • İstanbul dağıtım lojistik
  Tecrübeli kadromuz ve yenilikçi yüzümüzle taşımacılık ve lojistik sektörüne yıllıardır hizmet veriyoruz.
  http://dagitimlojistik.com
  http://www.dagitimlojistik.com

  Jan 07, 2019 at 6:17 AM


 • inegöl mobilya, inegöl mobilyası, inegöl koltuk takımları, inegöl yatak odaları, inegöl yemek odaları, inegöl düğün paketleri, inegöl salon takımları, inegöl oturma grupları

  https://www.tibasin.com
  https://www.inegolmobilya16.com
  https://www.missmobilya.com
  https://www.inegolmobilyadiyari.com

  Jun 11, 2019 at 2:19 AM


Add a Comment

Search Articles


Best Wine Deals

See More Deals

Snooth Media Network