The Best Wine Grapes for Thanksgiving

 


« Prev Next » 7 of 8
Syrah

Syrah is believed to be one of the most ancient grape varieties, it simply will not thrive in warm climates. Until twenty or so years ago, Syrah was mostly found in the Rhone and in Australia (as Shiraz). Two decades is enough time for a grape to branch out, and Syrah has most certainly done that. Chile, Spain, Portugal and California have all taken up with Syrah. 

The licorice and mint notes distinguish Syrah from its counterparts. These are full-bodied wines that ride in on a wave of tannins, ready to cut through all of those heavy Thanksgiving dishes. The leather, tar, and black pepper notes make for great conversation around the table.

If you're leaning toward Australia, Yalumba is a great choice.

Mentioned in this article

Comments

 • Açılış organizasyonu

  En güzel açılışlarla firmanızın adından söz ettirmek için...
  Ticari hayata en önemli başlangıcı yapmak adına mağaza, firma, iş yeri ve restoran açılışlarınızda her türlü etkinlik, aktivite, sunum ve animasyonlar için açılış kokteyllerinizde hizmet vermek için Gökkuşağı Organizasyon olarak karşınızdayız. Bu aşamada sorunsuz ve mükemmel bir açılış organizasyonu için işinin ehli, deneyimli ve güven veren bir organizasyon firması ile çalışmanız hayati önem taşır. Referansları güçlü, uzman personel ve zengin ekipmanla faaliyet gösteren firmalar İstanbul açılış organizasyonları arasında açık ara öne çıkmaktadır. Biz, bu firmaların arasında en önde gelenlerden biri olarak, davetinizin bütün aşamalarını baştan sona kusursuz ve sorunsuz gerçekleştirecek birikime sahibiz.

  http://www.gokkusagiorganizasyon.co...

  Nov 20, 2018 at 6:04 AM


 • hah

  Nov 29, 2018 at 9:37 AM


 • İstanbul dağıtım lojistik
  Tecrübeli kadromuz ve yenilikçi yüzümüzle taşımacılık ve lojistik sektörüne yıllıardır hizmet veriyoruz.
  http://dagitimlojistik.com
  http://www.dagitimlojistik.com

  Jan 07, 2019 at 6:17 AM


Add a Comment

Search Articles


Best Wine Deals

See More Deals

Snooth Media Network